li ne road base cost per ton

How to Calculate Trucking Rates Career Trend

How to Calculate Trucking Rates Career Trend

Calculate the cost of transporting the load. On average, the truck gets 5.5 mpg. The truck will use 123 gallons of diesel for the 680mile trip, and $3 is the cost per gallon of diesel (123 x 3 = 369). The transportation cost is $369. Multiply the truck driver''s hourly rate by the length of time needed to complete the trip. The truck averages

Get Price
Freight Rate Calculator: Estimate Shipping Costs via Air

Freight Rate Calculator: Estimate Shipping Costs via Air

Use our free freight calculator to calculate and estimate freight rates including freight shipping cost per pound, air freight, ocean & sea freight, and shipping container freight rates. How To Calculate Freight Rates & Shipping Costs with the Freight Calculator.

Get Price
Select images to view full size Dibble Creek Rock

Select images to view full size Dibble Creek Rock

Rock products are sold at out Anchor Point loion per cubic yard or at our Homer loion per ton : Select images to view full size Back to Gravel Products This product is commonly used in DEC septic systems and drain fields. 1 1/2" drain rock can also be used as a road topping or anywhere else drainage is needed.

Get Price
Dirt, Gravel, and Low Volume Road Program April, 2015

Dirt, Gravel, and Low Volume Road Program April, 2015

This sheet presents rough cost estimates for typical deliverables on Dirt, Gravel, and Low Volume Road Projects. This is intended as a rough price guide only. Prices vary widely around the State.

Get Price
Truck License Plate Costs Per State Truckinfo.net

Truck License Plate Costs Per State Truckinfo.net

In many States, special plates at extra cost are available to those desiring personalized plates for amateur radio operators, for disabled veterans, for members of veterans organizations, etc. A 1992 4door sedan of 3,111 pounds empty weight was selected as the " typical " passenger car.

Get Price
The Importance of Concrete Recycling

The Importance of Concrete Recycling

Dec 29, 2017 · Aggregate base course (road base) The largest appliion of recycled concrete aggregate (RCA) is for the aggregate base course in road construction.This term refers to the center layer of the roadbed. A crosssection of pavement would show dirt, or subgrade, as the lowest of three levels, layered on top by aggregate base course, and finally capped on top by pavement, either

Get Price
cost of crusher run per ton

cost of crusher run per ton

Cost of crusher run per ton editionstondeur. ar 13, 2015 Stone is about $2025 ton so $400+ per full truckload Crusher run is the least expensive of mon material that s It runs around $350 a load here and two loads would probably be enough by 500 ft Cost $1,600 and included 5 loads of course base rock, 5 loads fine gravel for $1,200 and $400 to bring in the proper machinery to

Get Price
5. ESTIMATING LOGGING UNIT COSTS

5. ESTIMATING LOGGING UNIT COSTS

After the machine rates and production rates have been derived, the individual unit costs can be calculated (Table 5.3, col 9). The stumptowater cost for this harvesting alternative is $12.17 per m 3. Skid trail, road, landing, log dump construction and road maintenance costs should be added, if appropriate, using the techniques from Chapter 4.

Get Price
Price per Ton vCalc

Price per Ton vCalc

Oct 18, 2019 · (UP) The unit price of product (e.g. $78.98 per ton). Total Cost (TC): The calculator returns the total price in U.S. dollars (USD). However, this can be automatically converted into numerous other currencies (see list below) via the pulldown menu next to the answer. The Math / Science. The formula for the Total Cost base on a price per ton is

Get Price
Tonkilometer. Conversion based on the cost of a kilometer

Tonkilometer. Conversion based on the cost of a kilometer

Calculation of a cost of tonkilometer person_outline Timur schedule 20150816 18:37:57 As Wikipedia tells us, tonnekilometre (tkm) — the unit of measurement used to measure the quantity and traffic of transportation used in transportation statistics, planning, and their related fields..

Get Price
DGLVR Materials Calculator Center for Dirt and Gravel

DGLVR Materials Calculator Center for Dirt and Gravel

In order to assist Districts in developing and doublechecking quantities for grant appliion workplans, the Center has develop a "DGLVR Materials Calculator". This calculator uses the densities and compaction ratios of common materials available in PA to conveniently determine aggregate, stone, and fill estimates for project needs.

Get Price
C & E Aggregate Recycling Division Current Prices

C & E Aggregate Recycling Division Current Prices

Adams St. 53974 Adams St. Elkhart, IN 46514 Driving Directions. Bendix Yard. 1702 N. Bendix Dr. South Bend, IN 46628 Driving Directions. US12 Pit. 19382 US 12

Get Price
3/4" Class Road Base Quarry Fast Shipping Landscape Supply

3/4" Class Road Base Quarry Fast Shipping Landscape Supply

3/4" Class II Road Base Price Per Ton Regional Quarry Production In All Service Loions ASTM data available upon request. For general engineering or large purchases go to our commercial section.

Get Price
Freight Rate Calculator: Estimate Shipping Costs via Air

Freight Rate Calculator: Estimate Shipping Costs via Air

Use our free freight calculator to calculate and estimate freight rates including freight shipping cost per pound, air freight, ocean & sea freight, and shipping container freight rates. How To Calculate Freight Rates & Shipping Costs with the Freight Calculator.

Get Price
Freight Rates Guide Freight Filter

Freight Rates Guide Freight Filter

Freight rates are simply the price at which a certain cargo is delivered from one point to another. Traditionally thats where the simplicity ends, as the calculations involved in producing these prices can depend on the mode of transport (road freight, air freight or sea freight), the nature and form of the cargo (Loose cargo, containerised

Get Price
Material Coverage & Conversion Chart

Material Coverage & Conversion Chart

Material Coverage & Conversion Chart All rock products, rip rap, boulders and soils are sold by the ton. All mulches and plant mixes are sold by cubic yard.

Get Price
Fuel, Asphalt, & Steel Price Adjustments

Fuel, Asphalt, & Steel Price Adjustments

Fuel, Asphalt, & Steel Price Adjustments: NYSDOT Average Posted Prices for Fuel. The following is a listing of Average Posted Prices for Fuel, which are to be used in computation of progress and final payments for the Fuel Price Adjustment (Item 698.02 and 698.05).

Get Price
Dirt, Gravel, and Low Volume Road Program April, 2015

Dirt, Gravel, and Low Volume Road Program April, 2015

This sheet presents rough cost estimates for typical deliverables on Dirt, Gravel, and Low Volume Road Projects. This is intended as a rough price guide only. Prices vary widely around the State.

Get Price
How to Estimate the Cost of a Steel Superstructure for a

How to Estimate the Cost of a Steel Superstructure for a

Weight (Ton) = Length x Weight / 2,000 Length = Length of Beam, Column, Misc. Steel Member The installed unit rate per ton on a 400 ton project will cost less than the installed unit rate per ton on a 50 ton project. Geographical Loion Regional differences in materials, labor and equipment can all have an impact on overall costs. For

Get Price
2020 Gravel Driveway Costs Road Base & Crushed Rock

2020 Gravel Driveway Costs Road Base & Crushed Rock

HomeAdvisor''s Gravel Driveway Cost Guide provides average prices (per square foot, yard, & ton) for road base materials, including gravel, crushed rock, crush & run stone, limestone and shell for building a driveway, private road or parking lot.

Get Price
Crushed Asphalt Cost Per Ton Tar & Chip

Crushed Asphalt Cost Per Ton Tar & Chip

Cost To Install An Asphalt Driveway 2020 Price. The cost of asphalt ranges from to per square foot, including labor. It is easier to get a better idea of the total cost when you calculate it in tonnes, however, and that is how these calculations will be carried out. The average price of good quality asphalt is to per ton.

Get Price
crusher cost per ton spreadsheet download

crusher cost per ton spreadsheet download

50 ton jaw crusher cost of 50 ton jaw crusher . jaw, gyratory, and of 3 in produces 50 tons per 475 tons per hour is fed from the jaw crusher crushed 250 300 tons per hour mobile crawler 300 tonnes per hour crusher stone crusher, jaw crusher 250 300 tons per hour mobile crawler crusher price xsm is a leading global 400 ton per hour rock crusher for

Get Price
Baseline Landfill Marion County, FL

Baseline Landfill Marion County, FL

The Baseline Landfill is loed at: 5601 SE 66th St., Ocala, FL 34480. To contact the main office please call 3526718465. Marion County residents who live in unincorporated areas of the county pay a solid waste assessment and can dispose of most materials at recycling centers loed throughout the county at no additional cost. If residents want to dispose of more than what is allowed at

Get Price
How Are My LessThanTruckload (LTL) Freight Rates Calculated?

How Are My LessThanTruckload (LTL) Freight Rates Calculated?

Becoming familiar with the driving forces behind lessthantruckload (LTL) freight rates will not only help you set reasonable expectations – you''ll actually be able to anticipate and project your shipping costs better than before. While fulltruckload (FTL) shipments are usually rated on a permile basis, LTL rates are driven by a slew of factors that can be difficult to digest if you''re

Get Price
cost of a 100 ton rock crusher

cost of a 100 ton rock crusher

cost of ton rock crusher cost of a ton rock crusher Crushed Rock Rock Crusher 1 Tons Per Hourgold Posts Related to 100 ton per hour rock crusher 2 to 5 tons per hour cost of a 100 ton rock crusher Autogenous VSI units use a rock lined rotor and a rock lined chamber at the same or less wear cost per net ton of product as a cone crusher.

Get Price
How to Calculate Tonmile Costs 15th October 1954 The

How to Calculate Tonmile Costs 15th October 1954 The

''How to Calculate Tonmile Costs'' first printed in the 15th October 1954 issue of Commercial Motor. AT THE HEART OF THE ROAD TRANSPORT INDUSTRY. Call our Sales Team on column are added and multiplied by the mileage, 560, giving an assumed and erroneous figure for tonmiles of 33,600. Cost per tonmile would then seem to be 0.3d., whereas it

Get Price
What is a fair price per yard of road base? Yahoo Answers

What is a fair price per yard of road base? Yahoo Answers

Jan 10, 2007 · depends on where you are loed. How far from source and availability of material''s. What kind of road base is it. If it was crushed rock it would be about $810 per ton at the quarry. plus transport cost. depends on where you are anywhere from $2060 per ton delivered

Get Price
How to calculate CBM and Freight Ton

How to calculate CBM and Freight Ton

Nov 04, 2018 · One of the most common questions I get asked often is "how to calculate CBM and freight ton", specially by those clients who get charged per Freight Ton or Revenue Ton.. Firstly CBM stands for CuBic Meter.. This is the most common unit used for the measurement of volumetric cargo..

Get Price
How to calculate CBM and Freight Ton

How to calculate CBM and Freight Ton

Nov 04, 2018 · One of the most common questions I get asked often is "how to calculate CBM and freight ton", specially by those clients who get charged per Freight Ton or Revenue Ton.. Firstly CBM stands for CuBic Meter.. This is the most common unit used for the measurement of volumetric cargo..

Get Price
org

org

Estimated Hot Mix Asphalt (HMA) Cost Per Ton Estimated Aggregate Base Course (ABC) Cost Per Cubic Yard (CY) Material Description Cost (SY) 3) HMA Unit Weight of 0.055 Tons per Square Yard Inch (of thickness) Subgrade Preparation Subtotal = Grand Total = Estimated Subgrade Preparation Cost Per Square Yard (SY) Notes: Pavement Cost Calculator

Get Price
Limestone Gravel Aggregates Base Course 610 Limestone

Limestone Gravel Aggregates Base Course 610 Limestone

Acadiana Shell & Limestone provides Limestone, Gravel, Aggregates, Base Course, 610 Limestone & more to Oilfield Loions & Construction Sites in Louisiana

Get Price
Iron Ore PRICE Today Iron Ore Spot Price Chart Live

Iron Ore PRICE Today Iron Ore Spot Price Chart Live

Mar 27, 2020 · Iron Ore Price: Get all information on the Price of Iron Ore including News, Charts and Realtime Quotes.

Get Price
Rip Rap Cost: Your Complete Pricing Guide

Rip Rap Cost: Your Complete Pricing Guide

If you hope to get the fairest rip rap cost per ton (or other unit of measurement), it''s important to do your homework and choose your supplier wisely. Delivery – Many people find themselves in need of bulk quantities of rip rap in order to fulfill their needs.

Get Price
Buy Gravel at Bulk Gravel Prices Georgia Landscape Supply

Buy Gravel at Bulk Gravel Prices Georgia Landscape Supply

Buy Bulk Gravel in All the Styles and Colors You Need . Whether used for decoration or construction, bulk gravel from Georgia Landscape Supply provides exceptional quality at affordable prices. We carry a huge inventory of gravel that lets you finish any project you''re working on, from walkways and woodland patios to driveways and French drains.

Get Price
Teichert Aggregates Teichert

Teichert Aggregates Teichert

Teichert Aggregates is one of the largest aggregate producers in the United States. Our plants produce graded rock and sand for any size project, and we have loions throughout Northern and Central California to serve our wide array of customers. For Sales and Customer Service, please call 18883052900. To establish credit with us, visit

Get Price
Estimation of Unit Costs of Rail Transportation in Canada

Estimation of Unit Costs of Rail Transportation in Canada

Estimation of Unit Costs of Rail Transportation in Canada Final Report DAMF Consultants Inc. 2. any other purpose including for the purpose of assessing the cost of specific movement of traffic or for establishing range of prices for such movements. 1.2 GENERAL

Get Price
How Much Does Crushed Limestone Cost? HowMuchIsIt.org

How Much Does Crushed Limestone Cost? HowMuchIsIt.org

How much does crushed limestone cost? except for #8, which can cost $2 more a ton. If the supplier charges by the yard, then the costs can be about $27 to $40 per yard. At Mains Landscape Supply, for instance, the cost of crushed limestone is $38.95 per yard. By the bag, most 50pound bags are going to cost anywhere from $3 to $7.

Get Price
Freight Rates Guide Freight Filter

Freight Rates Guide Freight Filter

Freight rates are simply the price at which a certain cargo is delivered from one point to another. Traditionally thats where the simplicity ends, as the calculations involved in producing these prices can depend on the mode of transport (road freight, air freight or sea freight), the nature and form of the cargo (Loose cargo, containerised cargo etc) the weight or volume of the cargo, and the

Get Price
2020 Average Paving a Driveway Cost Calculator: Compare

2020 Average Paving a Driveway Cost Calculator: Compare

Driveway Paving Prices. Total driveway paving cost will vary from region to region consistent with local material and labor costs. Most gravel driveways are made of crushed stone or gravel which costs about $25$30 per ton plus $100 or so for delivery per load (the average dump truck can handle 13 or so tons.) For a small, 15 ft. x 20 ft. by 3 inch deep driveway, 5 tons should be more than

Get Price
2020 Crushed Stone Prices Crushed Rock Costs & Advantages

2020 Crushed Stone Prices Crushed Rock Costs & Advantages

Minimum Cost: $27.50 per ton of basic landscaping crushed stone when 23 or more tons are purchased at one time. Costs increase per ton when fewer tons are ordered. Maximum Cost: $64.20 per ton of white marble crushed stone, not including delivery. Crushed Stone Cost Factors. As you saw above, there is quite a range for crushed stone prices.

Get Price
Texas Crushed Base

Texas Crushed Base

Welcome to Texas Aggregate & Base Materials Texas Aggregate & Base Materials is a fullservice company that can provide all your base material needs from procurement to transportation to installation. Base Material Products We can fill all your base material needs including recycled concrete, riprap, limestone, sand or gravel. Don''t

Get Price
Gravel Needed Calculator Gravel Calculator

Gravel Needed Calculator Gravel Calculator

Let''s be honest sometimes the best gravel needed calculator is the one that is easy to use and doesn''t require us to even know what the gravel needed formula is in the first place! But if you want to know the exact formula for calculating gravel needed then please check out the "Formula" box above.

Get Price
How to Calculate Trucking Rates Career Trend

How to Calculate Trucking Rates Career Trend

Calculate the cost of transporting the load. On average, the truck gets 5.5 mpg. The truck will use 123 gallons of diesel for the 680mile trip, and $3 is the cost per gallon of diesel (123 x 3 = 369). The transportation cost is $369. Multiply the truck driver''s hourly rate by the length of time needed to complete the trip. The truck averages

Get Price
How to Calculate Cost per Mile for Your Trucking Company

How to Calculate Cost per Mile for Your Trucking Company

Cost per mile also allows you to determine an appropriate permile rate to charge shippers. Knowing your company''s operating expenses on a permile basis gives you the information needed to be profitable. If your cost per mile seems high, one solution is to take on more work.

Get Price
org

org

Estimated Hot Mix Asphalt (HMA) Cost Per Ton Estimated Aggregate Base Course (ABC) Cost Per Cubic Yard (CY) Material Description Cost (SY) 3) HMA Unit Weight of 0.055 Tons per Square Yard Inch (of thickness) Subgrade Preparation Subtotal = Grand Total = Estimated Subgrade Preparation Cost Per Square Yard (SY) Notes: Pavement Cost Calculator

Get Price